Shop

Sararan Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Günümüzde birçok kişi, kıyafet kombinlerini tamamlamak için beyaz ayakkabı modellerini tercih etmektedir. Özellikle son dönemlerde büyük bir popülarite kazanmayı başaran sneakers modellerinde beyaz renk seçenekleri büyük bir ilgi görmektedir. Aynı zamanda renkli kumaşa sahip olan ürünlerde de beyaz tabanlar sıkça tercih edilmektedir.


Dış giyim ürünleri arasında yer alan beyaz ayakkabıları temiz tutmak oldukça zordur. Yanlış temizlik uygulamaları ise beyaz kısımların zaman içerisinde sararmasına neden olmaktadır. Ayakkabıların eski ve kalitesiz görünmesine yol açan bu durumu önlemek isteyen kullanıcılar ise “sararan ayakkabı nasıl beyazlatılır?” sorusunun yanıtını sıkça merak etmektedir.

Sararan ayakkabıyı beyazlatmak için genel olarak hidrojen peroksit, amonyaklı temizleyiciler ve çamaşır suyu gibi kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Ancak bu uygulamalar, yüzeyin aşınması ve çok daha kısa süre içerisinde tekrardan sararmış ayakkabı görüntüsü ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mümkün oldukça doğal içerikli ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Özellikle ayakkabı tabanı beyazlatma işlemleri için kimyasal ürün kullanımından kesinlikle kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Sararan Ayakkabıyı Beyazlatma Yöntemleri

Sararan ayakkabı beyazlatma yöntemleri, taban ve kumaş üretiminde kullanılan ham maddelerin özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle çok sayıda beyazlatma seçeneği bulunmaktadır. Günümüzde en sık tercih edilen doğal beyazlatma yöntemlerini ise kısaca şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Sirke ve Vazelin Karışımı: Öncelikle uygulama alanının genişliğine uygun olacak miktarda vazelin ve sirke karışımı hazırlanmalıdır. Ardından yüzeyde bulunan tozlar ve kirler temizlenmelidir. Daha sonrasında ıslak bir bez ya da yumuşak bir fırça ile, dairesel şekilde bu karışımın uygulanması gerekmektedir. Bu karışım, özellikle deri ve türevleri ile üretilmiş olan ayakkabılar için uygundur. Aynı zamanda yüzeyi besleme ve çatlak görünümünü önleme açısından da oldukça faydalıdır.
  • Diş Macunu Kullanımı: Sararan ayakkabı tabanlarının beyazlatılması için oldukça etkili bir yöntemdir. Doğal içerikli bir diş macununun, yumuşak bir diş fırçası ile uygulanması gerekmektedir. Ardından ıslak bir bez ile macunun temizlenmesi ve yüzeyin kurulanması önerilmektedir. Bu işlemin su ve kabartma tozu kullanarak hazırlanan macunla uygulanması da mümkündür.
  • Limon Suyu ve Karbonat Karışımı: Uygulama yüzeyinde bulunan toz ve kirler temizlendikten sonrasında, karbonat ve limon suyunu karıştırarak macun haline getirilmesi gerekmektedir. Ardından yumuşak bir fırça ve dairesel hareketler ile sararan bölgelerin fırçalanması gerekecektir. Bu aşamadan sonrasında dikkat edilmesi gereken nokta, tüm macunun yüzeyden arındırılmasıdır. Bunun için macunun tamamen kurumasını beklemek ve kuru bir bez yardımıyla dökülmesini sağlamak mümkündür. Daha sonrasında ise ıslak bir bezle temizlenmesi tavsiye edilmektedir.
  • Muz Kabuğu Kullanımı: Muz kabuğu, içerisinde bulunan zengin potasyum oranı ile oldukça iyi bir temizleyicidir. Aynı zamanda yüzeyleri parlatma özelliği de bulunan bu kabuklar, sararmış ayakkabı tabanlarının temizlenmesi için kullanılabilmektedir. Bunun için toz ve kirden arındırılmış ayakkabı tabanları, muz kabuğunun iç kısmı ile ovulmalıdır. Daha sonrasında ise ıslak bir bez ile silinmesi ve kuru bir bezle kurutulması gerekmektedir.

Beyaz ayakkabıların sararması; güneş, toz, kir, kimyasal ürünlerin uygulanması ve kalitesiz malzeme kullanımı gibi etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak doğru yöntemlerin uygulanması ile ilk günkü beyazlığa kavuşması mümkün olmaktadır.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı temizliği, bazen oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Yerleşik kirlerin çıkarılması, sararan yüzeylerin beyazlatılması ve yeni bir görünüm kazandırılması her zaman mümkün değildir. Bu durum, ayakkabı üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi ve özellikleri ile doğrudan alakalıdır.

Beyaz ayakkabıların temizlenmesi için kullanılan kimyasal ürünler ya da hatalı yıkama uygulamaları, ayakkabıların ömrünü doğrudan kısaltmaktadır. Bu nedenle mutlaka ürün etiketinde belirtilen kullanım ve temizlik önerilerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu etiketler sayesinde ayakkabıları temizlemek için doğru yıkama programları, uygun su ısısı, kullanılabilecek temizleyiciler ve kurutma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale gelmektedir.

Günümüzde birçok ayakkabı üreticisi, ürünlerin nemli bir bez ile silinmesini ve beyaz ayakkabılar için özel olarak üretilen temizleyicilerin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ancak çok kirli ürünler için düşük ısıda ve elde yıkama yapılması da mümkündür. Bunun için ayakkabıların, koruyucu bir kılıfa yerleştirilmesi ve elde yıkama programının seçilmesi şartıyla çamaşır makinesinde yıkanması da uygundur.

Beyaz ayakkabıların temizlenmesi için yıkama öncesinde mutlaka bağcıkların çıkarılması gerekmektedir. Aynı zamanda kurutma makinesinde ya da yoğun ısıda kurutulmaması da ömrünü korumak adına önem taşımaktadır. Son olarak çamaşır makinesinde yıkanan ayakkabılar için sıkma işlemlerinin yapılmaması da tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın
Feyza Erşahin
22 Haziran 2023
Hiç aklıma gelemeyecek yöntemler denemekte fayda var. Teşekkürler.

mahmut kaynakoğlu
22 Haziran 2023
Hiç duymadığım yöntemler çok faydalı oluyor siteniz bizler için teşekkürler

Güneş Bahar
22 Haziran 2023
beyaz ayakkabılarım olmasından ben de çok şikayetçi idim bu yazı sayesinde artık ayakkabılarımız zararmasına engel olacağım

Ebru Kabaş
22 Haziran 2023
Spor ayakkabılarımı beyazlatma konusunda hep sıkıntı yaşıyordum. Bu yazı çok işime yaradı. Spor ayakkabılarım bembeyaz oldu sayenizde

Zehra Erbek
22 Haziran 2023
Muz kabuğu yöntemini ilk kez duydum ya hemen deneyeceğim ben de

Alev Yıldız
21 Haziran 2023
Çok ybilgiler var emeğinize sağlık limon suyu ve karbonat karışımı deneyeceğim

Alev Yıldız
21 Haziran 2023
Çok ybilgiler var emeğinize sağlık limon suyu ve karbonat karışımı deneyeceğim

Cansel Tayfur
21 Haziran 2023
Bende genelde diş macunu kullanıyorum tavsiyede ederim.

Noor Retac
21 Haziran 2023
Bu bilgi, ayakkabılarımı beyazlatmanın en iyi yolunu bulmama yardımcı oldu.

Feramuz Kapucu
21 Haziran 2023
bu sorunu bende yaşıyorum şuan birazdan deneyeceğim teşekkürler minnettarım

Seval Tubal
21 Haziran 2023
Muz kabuğu yöntemini ilk kez duydum ya hemen deneyeceğim bende

Shopnow Shopnow
21 Haziran 2023
Ayakkabı bembeyaz oldu cidden ise yaradı teşekkürler

Mikail Kahraman
21 Haziran 2023
Limon suyu karbonat ve elma sirkesi karışımını bu siteden öğrendim. İlk günkü gibi bembeyaz oldu gerçekten.

Emir Mutlu Top
21 Haziran 2023
Diş macunu önerisini denedim işe yarıyor farkındalık yarattığınız için teşekkürler

Gizem Cimen
21 Haziran 2023
Çok iyi yaa bu sorun hep yaşıyorum bunları denerim benn harika bilgilere yaa

Öner Teslen Teslen
21 Haziran 2023
Sararan ayakkabı tabanlarının beyazlatılması için oldukça etkili bir yöntemdir. Doğal içerikli bir diş macununun, yumuşak bir diş fırçası ile uygulanması gerekmektedir.

Sera S
21 Haziran 2023
Bu yazıyı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Enes Ertürk
21 Haziran 2023
Artık beyaz ayakkabılarımı nasıl beyazlatacagimi ögrendim sayende

GÜLCİHAN DEMİR
21 Haziran 2023
Ben genellikle yikiyorum direk ama bu bilgileride degerlnedirecegim

Filiz Kılıçaslan
21 Haziran 2023
Arkadaş tavsiyesi ile aldım çok çok memnun kaldım

Ayşe Yılmaz
21 Haziran 2023
Sararan beyaz ayakkabılarımı genelde atarım giymem ama sirki ve vazelin Fikri çok hoşuma gitti diğer yöntemleri de uygulayacağım teşekkürler

Gaye Aksu
21 Haziran 2023
Çamaşır suyu hatasını yapmıştım bir kere ayakkabıyı o kadar yıpratmıştı ki beyazlamamıştı da diş macunu gerçekten çok mantıklıymış denicem

İlsu Çelik
21 Haziran 2023
bu sorunu yaşıyorum şuan birazdan deneyeceğim tesekkurler minnettarım

Büsra Yalçin
21 Haziran 2023
Moliplik ayakkabı temizliğinde de gerçekten güzel öneriler verdin Teşekkür ediyorum bilmediğim bir şey öğrenmiş oldum

Deniz Karaca
21 Haziran 2023
Ayakkabı hakkındaki tüm bilgileri sizden öğreniyoruz iyiki varsınız

Serkan Abdioğlu
21 Haziran 2023
Sararan ayakkabiyi sayenizde beyazlattim size çok teşekkür ederim ben