2 Lİ ÜRÜN ALIMINDA SEPETTE 100 TL İNDİRİM
KAPIDA ÖDEME İMKANI
12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI
TÜM ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ

Sararan Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Tarih :

Dış giyim ürünleri arasında yer alan beyaz ayakkabıları temiz tutmak oldukça zordur. Yanlış temizlik uygulamaları ise beyaz kısımların zaman içerisinde sararmasına neden olmaktadır. Ayakkabıların eski ve kalitesiz görünmesine yol açan bu durumu önlemek isteyen kullanıcılar ise “sararan ayakkabı nasıl beyazlatılır?” sorusunun yanıtını sıkça merak etmektedir.

Sararan ayakkabıyı beyazlatmak için genel olarak hidrojen peroksit, amonyaklı temizleyiciler ve çamaşır suyu gibi kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Ancak bu uygulamalar, yüzeyin aşınması ve çok daha kısa süre içerisinde tekrardan sararmış ayakkabı görüntüsü ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mümkün oldukça doğal içerikli ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Özellikle ayakkabı tabanı beyazlatma işlemleri için kimyasal ürün kullanımından kesinlikle kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Sararan Ayakkabıyı Beyazlatma Yöntemleri

Sararan ayakkabı beyazlatma yöntemleri, taban ve kumaş üretiminde kullanılan ham maddelerin özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle çok sayıda beyazlatma seçeneği bulunmaktadır. Günümüzde en sık tercih edilen doğal beyazlatma yöntemlerini ise kısaca şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Sirke ve Vazelin Karışımı: Öncelikle uygulama alanının genişliğine uygun olacak miktarda vazelin ve sirke karışımı hazırlanmalıdır. Ardından yüzeyde bulunan tozlar ve kirler temizlenmelidir. Daha sonrasında ıslak bir bez ya da yumuşak bir fırça ile, dairesel şekilde bu karışımın uygulanması gerekmektedir. Bu karışım, özellikle deri ve türevleri ile üretilmiş olan ayakkabılar için uygundur. Aynı zamanda yüzeyi besleme ve çatlak görünümünü önleme açısından da oldukça faydalıdır.
  • Diş Macunu Kullanımı: Sararan ayakkabı tabanlarının beyazlatılması için oldukça etkili bir yöntemdir. Doğal içerikli bir diş macununun, yumuşak bir diş fırçası ile uygulanması gerekmektedir. Ardından ıslak bir bez ile macunun temizlenmesi ve yüzeyin kurulanması önerilmektedir. Bu işlemin su ve kabartma tozu kullanarak hazırlanan macunla uygulanması da mümkündür.
  • Limon Suyu ve Karbonat Karışımı: Uygulama yüzeyinde bulunan toz ve kirler temizlendikten sonrasında, karbonat ve limon suyunu karıştırarak macun haline getirilmesi gerekmektedir. Ardından yumuşak bir fırça ve dairesel hareketler ile sararan bölgelerin fırçalanması gerekecektir. Bu aşamadan sonrasında dikkat edilmesi gereken nokta, tüm macunun yüzeyden arındırılmasıdır. Bunun için macunun tamamen kurumasını beklemek ve kuru bir bez yardımıyla dökülmesini sağlamak mümkündür. Daha sonrasında ise ıslak bir bezle temizlenmesi tavsiye edilmektedir.
  • Muz Kabuğu Kullanımı: Muz kabuğu, içerisinde bulunan zengin potasyum oranı ile oldukça iyi bir temizleyicidir. Aynı zamanda yüzeyleri parlatma özelliği de bulunan bu kabuklar, sararmış ayakkabı tabanlarının temizlenmesi için kullanılabilmektedir. Bunun için toz ve kirden arındırılmış ayakkabı tabanları, muz kabuğunun iç kısmı ile ovulmalıdır. Daha sonrasında ise ıslak bir bez ile silinmesi ve kuru bir bezle kurutulması gerekmektedir.

Beyaz ayakkabıların sararması; güneş, toz, kir, kimyasal ürünlerin uygulanması ve kalitesiz malzeme kullanımı gibi etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak doğru yöntemlerin uygulanması ile ilk günkü beyazlığa kavuşması mümkün olmaktadır.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı temizliği, bazen oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Yerleşik kirlerin çıkarılması, sararan yüzeylerin beyazlatılması ve yeni bir görünüm kazandırılması her zaman mümkün değildir. Bu durum, ayakkabı üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi ve özellikleri ile doğrudan alakalıdır.

Beyaz ayakkabıların temizlenmesi için kullanılan kimyasal ürünler ya da hatalı yıkama uygulamaları, ayakkabıların ömrünü doğrudan kısaltmaktadır. Bu nedenle mutlaka ürün etiketinde belirtilen kullanım ve temizlik önerilerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu etiketler sayesinde ayakkabıları temizlemek için doğru yıkama programları, uygun su ısısı, kullanılabilecek temizleyiciler ve kurutma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale gelmektedir.

Günümüzde birçok ayakkabı üreticisi, ürünlerin nemli bir bez ile silinmesini ve beyaz ayakkabılar için özel olarak üretilen temizleyicilerin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ancak çok kirli ürünler için düşük ısıda ve elde yıkama yapılması da mümkündür. Bunun için ayakkabıların, koruyucu bir kılıfa yerleştirilmesi ve elde yıkama programının seçilmesi şartıyla çamaşır makinesinde yıkanması da uygundur.

Beyaz ayakkabıların temizlenmesi için yıkama öncesinde mutlaka bağcıkların çıkarılması gerekmektedir. Aynı zamanda kurutma makinesinde ya da yoğun ısıda kurutulmaması da ömrünü korumak adına önem taşımaktadır. Son olarak çamaşır makinesinde yıkanan ayakkabılar için sıkma işlemlerinin yapılmaması da tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim