Shop

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Yapılır?

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Yapılır?

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Yapılır?

Liposuction nedir? merak edenler için kısa bir şekilde bahsetmek gerekir ise, Liposuction vakumlama tekniği yardımı ile karından, kalça basenden ve bunlarla beraber kol-boyun bölgelerinden yağ alınması işlemidir.


Liposuction nedir? merak edenler için kısa bir şekilde bahsetmek gerekir ise, Liposuction vakumlama tekniği yardımı ile karından, kalça basenden ve bunlarla beraber kol-boyun bölgelerinden yağ alınması işlemidir. 


Yapılan bütün egzersizler ile kilo kaybına rağmen herhangi bir azalma göstermeyen ve yağlanmaların aşırı yaygın olduğu bölgelerdeki fazla yağları yok etmek amacıyla uygulanan bir tür operasyondur. Ayrıca ticari anlamda Liposculpture, Lipoplasty ve Liposhaping isimleri ile anılan uygulamaların tümü liposuction olarak adlandırılmaktadır.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?


Liposuction ameliyatı, deriye birkaç mm’lik kesiklerden sokulan içi boş şekildeki borucuklar aracılığı ile deri altında yer alan fazla yağların emilerek alınması işlemidir. Emme işlemi bu borucuklara bağlı olan bir tür vakumlama aleti ile gerçekleşmekte olup, gayet basit bir operasyondur.


Tıpkı kas hücrelerinde olduğu gibi, yağ hücreleri de zaman içerisinde hacim kazanarak devamlılığını sürdürür. Liposuction ameliyatındaki asıl hedef ise, hacim kazanmış olan ilgili bölgede yer alan rahatsız edici yağ oranını en aza indirgemektir. 


Liposuction operasyonu genel ya da lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca yapılacak işlemin süresi yağ alma oranına bağlı olarak yarım saat ile 6 saat arasında değişkenlikler gösterebilmektedir.


Liposuction ameliyatında kanüllerin giriş noktalarında bulunan kesilere kendiliğinden eriyen dikişler atılır ve genel açıdan bakılacak olursa, her giriş noktası için 1 dikiş gayet yeterli olmaktadır.

Liposuction Ameliyatı Sonrası 


Yağ aldırma ameliyatı sonrasında genel olarak yatış gerekmez. Daha geniş operasyonlarda ise sadece 1 gün kalınması yeterli olmaktadır. Ameliyattan sonra ilk 3-4 gün gibi bir zaman zarfında ağrı ve sızı hissedilmesi gayet normal bir durumdur. Oral yolla alınan ağrı kesiciler sayesinde, bu ağrılar kolaylıkla ortadan kalkmaktadır. 


Henüz ilk haftalarda şişme ve morarmaların yaşanması gayet normal olup, bu durumun kısa zaman içerisinde düzelmesi beklenmektedir. Bu bağlamda, 3-4 gün içerisinde işe dönmek pekâlâ mümkündür.


Ayrıca ameliyat sonrasında deri dokusunun, işlem yapılmış bölgeye adaptasyon sağlaması ve sarkmaması açısından korse kullanmak çok faydalı olacaktır. Yapılan operasyon tekniğine ve ameliyat çapına göre korse kullanım süresi değişmektedir. Buna bağlı olarak doktor gözetiminde korse kullanım süresini belirleyerek uyum sağlayabilirsiniz.

Liposuction Ameliyat Sonrasında İz Kalır Mı?


Liposuction ameliyat sonrasında çok hafif olacak şekilde (10 milimetreden daha da az) cerrahi kesi izleri oluşmaktadır. Fakat çok minimal olduğu için gözle görmesi oldukça zordur. Bu minimal derecedeki kesi izleri, cildin zamanla kendini onarmasına bağlı olarak daha da azalacaktır.

Liposuction (Yağ Aldırma) ile Hangi Bölgelerden Yağ Alınır?


Liposuction yöntemi ile yağ alınan çeşitli bölgeler bulunur. Bu bölgeler ise şu şekildedir:
• Sırt bölgesi
• Üst kol
• Koltuk altı
• Uyluk ile bacak bölgesi
• Göbek ve karın bölgesi
• Kalça
• Boyun ile gıdı bölgesi 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın