Shop

Çocuklarınız İçin Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri

Çocuklarınız İçin Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri

Çocuklarınız İçin Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri

Obezite tüm dünyada en çok görülen hastalıklar içerisinde yer alıyor. Özellikle son dönemlerde paketli gıdaların çeşitlenmesi ve öğünleri de geçiştirici özellikte olması, paketli gıdaların çokça tercih edilmesine neden olmakta


Çocuklarınız İçin Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri 


Obezite tüm dünyada en çok görülen hastalıklar içerisinde yer alıyor. Özellikle son dönemlerde paketli gıdaların çeşitlenmesi ve öğünleri de geçiştirici özellikte olması, paketli gıdaların çokça tercih edilmesine neden olmakta.

Paketli gıdalar içerisinde yer alan pek çok sağlıksız madde çocuklarımızın sağlığını etkilediği gibi obezite sorununa da neden olmakta. Ayrıca metabolizmalarını da oldukça düşürmekte.

Kış mevsimine girerken çocuklarınızın metabolizmalarını daha da güçlendirecek atıştırmalıkları tercih etmeniz sağlıkları için daha iyi bir tercih olacaktır. Paketli gıdalar yerine okulda da tüketebileceği sağlıklı atıştırmalık tariflerini sizler için derledik. 

Çıtır Elma Dilimleri 


Bir elmayı incecik dilimler halinde kesip yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisinin üzerine aralıklarla dizin. Ardından üzerine çok fazla olmayacak şekilde limon sıkın. Limon sayesinde elma dilimlerinizin kararması engellenecektir. Son olarak da üzerine tarçın serpip 100 derecelik fırında 45 dakika kadar pişirin. Hemen fırından çıkarmadan fırın içerisinde bırakmanız, elma dilimlerinin daha da çıtırlaşmasını sağlayacaktır. 

Yulaflı Kurabiye 


1 su bardağı yulaf, 1 adet olgunlaşmış muz, kuru üzüm, kuru kayısı, ıslatmak için çok az miktarda süt gerekli malzemeler arasında. Kuru üzüm ve kuru kayısı sıcak su içerisinde birkaç saat bekletilirse daha yumuşak olacaktır. Tüm malzemeler bir kabın içerisine alınıp yoğurulur. Malzemelerin ele yapışmaması için de çok az miktarda süt ile el ıslatılır. Hamur toparladıktan sonra yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine bir kaşık yardımıyla kurabiye hamuru aralıklarla koyulur. Ardından 180 derecelik fırında 15 dakika kadar pişirilir. Bu atıştırmalığı çocuklarınızın beslenme çantasına da koyabilirsiniz. 

Lavaş Cipsi 


Yağlı cipsler yerine doyurucu bir atıştırmalık olan lavaş cipsinin yapımı da bir o kadar kolay olmakta. Bir lavaşı küçük üçgenler halinde kesmeniz gerekmekte. Ardından fırın tepsisine yayılan hamurların üzerine ayrı bir kapta biraz sıvı yağ, tuz ve isteğe bağlı baharatlar karıştırılıp fırça yardımıyla yedirilir. 190 derecelik fırında 15 20 dakikalık süre ile pişirmek yeterli olacaktır. 

Havuç Topları 


2 adet orta büyüklükteki havucu rondodan geçirin. Rondodan geçirmek yerine havuçları elde de rendeleyebilirsiniz. Yaklaşık 8 adet orta büyüklükteki hurmayı sıcak su içerisindeki bir kapta bekletin. Hurmaların yumuşamasını sağlayın. Birkaç saat yumuşamış olan hurmaları küçük parçalar halinde doğrayıp havuçla buluşturun.

İçerisine isteğe bağlı olarak fındık ya da ceviz parçaları da eklenebilecektir. Yine isteğinize göre robottan geçirilmiş yulaf da eklenebilecektir. Yulaf sayesinde bu atıştırmalık daha da doyurucu olabilecektir. Tüm malzemeleri karıştırıp içerisine bir çay kaşığı kadar tarçın ekleyin ve yeniden karıştırın. Yuvarlak bezeler halinde bir tabağa alın ve buzdolabında biraz toparlamasını bekleyin.


Çikolatalı Muz Dilimleri 


İnce ince doğratılan muzlar benmari usulü ile eritilmiş çikolatanın içerisine daldırılır ve yağlı kâğıdın üzerine dizilir. Tüm muzlar bu şekilde çikolataya daldırdıktan sonra buzdolabında birkaç saat bekletilir. Ve yemeğe hazırlar! 
 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın