Shop

Bebek İlk Adım Ayakkabısı Nedir, Nasıl Seçilir?

Bebek İlk Adım Ayakkabısı Nedir, Nasıl Seçilir?

Bebek İlk Adım Ayakkabısı Nedir, Nasıl Seçilir?

Emeklemeyi bitirip ayakları üstünde durmayı başaran ve artık yavaş yavaş ilk adımlarını atan bebeklerinizin ilk adım ayakkabıları ile tanışma zamanı gelmiş demektir.


Bebek İlk Adım Ayakkabısı Nedir, Nasıl Seçilir?. Emeklemeyi bitirip ayakları üstünde durmayı başaran ve artık yavaş yavaş ilk adımlarını atan bebeklerinizin ilk adım ayakkabıları ile tanışma zamanı gelmiş demektir.

Onların sağlıklı ve konforlu adımlar atabilmeleri için özel olarak üretilen ilk adım ayakkabısı manevi olarak da özel bir yere sahiptir. Henüz adım atmanın ne demek olduğunu bilmeyen ve gelişi güzel atılan adımlar ile her an ayak burkulması ve benzeri olaylar yaşayabilecek olan bebeğiniz için en doğru ilk adım ayakkabılarını seçmeniz gerekecektir.

İlk adım ayakkabıları görsel olarak ilgi çekici olsa da bu seçimi yaparken önceliğiniz bebeğinizin sağlığı olmalıdır. Bir ebeveyn olarak ilk ayakkabılarınızı satın almadan önce hangi özelliklere dikkat edeceğinizi bilerek hareket etmelisiniz.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı

 

Bebeğiniz artık ilk adımlarını atmaya başladıysa onun işini kolaylaştıracak en doğru ayakkabıları seçmek sizlere düşecektir. Hem ayak sağlığının en doğru şekilde gelişebilmesi, hem de yürümeye en hızlı şekilde adapte olabilmesi için ilk adım ayakkabıları çok önemlidir. Bu ayakkabıları seçerken bilmeniz gereken detaylar bulunmaktadır. Bebeğiniz için en doğru ilk adım ayakkabısı;

  • Uygun bir ayak ölçüsünde olmalıdır. Ayağı tam olarak kavrayan bir ayakkabı ile ilk adımlar çok daha kolay atılacaktır.
  • Rahat hareket edebilmesi için hafif, esnek ve ortopedik bir yapıda olmalıdır. Zaten düzensiz ve yalpalayarak atılan adımlar Nedeniyle bebeklerin ayakta durması zor olduğu için hafif ve esnek olması önemlidir.
  • Düşmesini engelleyebilmek için kaydırmaz tabanlı olmalıdır. Her tür alanda kolaylıkla adım atabilmelidir. 
  • Giyilmesi ve çıkarılması kolay modeller olmalıdır. Giydirip çıkarılırken bebeğin canının acıması tercih edilen bir durum değildir.
  • Mevsimine uygun olmalıdır.

Bu kriterlere bağlı kalarak bebek ayakkabısı seçimlerinizi yaptığınızda onun ilk adımlarını çok daha kolay atabileceğini bilmelisiniz. Bebeğinizin işini kolaylaştırmak ve sağlıklı adım alabilmesini desteklemek için doğru ilk adım ayakkabılarını seçmeniz gerekecektir.

İlk adım ayakkabısı ne zaman kullanılmalı 

 

İlk adım ayakkabısını doğru seçmeniz kadar önemli olan bir ayrıntı da bu ürünlerin ne zaman kullanmaya başlayacağınızdır. Çünkü ilk adım ayakkabısından verimlilik alabilmeniz için ve bebeklerimizin ayak sağlığı için onlara en doğru zamanda getirmelisiniz.

Bebeklerin normal gelişim süreçlerinde bir yaşına kadar herhangi bir ayakkabı kullanılması önerilmemektedir. Bir yaşına kadar geçen süreçte bebekler refleks sonucunda yere basarak adım atmayı çok severler.

Ancak bu süreçte ebeveynlerin amacı onları yürütmek değil çıplak ayakla yere bastırarak ayak kaslarının ve ayak tabanının gelişmesini sağlamak olacaktır. Ve bu süreçte ilk adım ayakkabısının kullanılıyor olması bu gelişimleri sekteye uğratmaktadır.

Bu nedenle ilk adım ayakkabısı için önerilen zamanlama bir yaştan sonra kullanılması yönündedir. Bununla birlikte ilk adım ayakkabılarının bebekler dışarı çıktığında kullanılması tavsiye edilmektedir. Ev içerisinde sürekli ayakkabı kullanımı uzmanlar tarafından önerilen bir kullanım şekli değildir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın