Shop

Ayakkabının Ömrünü Uzatmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Ayakkabının Ömrünü Uzatmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Ayakkabının Ömrünü Uzatmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Ayakkabılar uzun ömürlü eşyalardır. Bu yıl almış olduğunuz bir ayakkabıyı bazı tüyoları bilerek giydiğinize ve muhafaza ettiğinizde bu ürünlerin ömrünü uzatabilirsiniz.


Ayakkabılar uzun ömürlü eşyalardır. Bu yıl almış olduğunuz bir ayakkabıyı bazı tüyoları bilerek giydiğinize ve muhafaza ettiğinizde bu ürünlerin ömrünü uzatabilirsiniz. Özellikle son yıllarda kadın ayakkabı modelleri hayli gelişti ve her tarzın tamamlayıcısı olarak farklı modellerde ayakkabılar satın almaya başladık.

Sürekli giyilmeyen ve dolayısıyla yıpranmayan ayakkabıları doğru bir şekilde muhafaza edebildiğinizde ayakkabılarınız dolaplarda da yıpranmayacaktır.

Peki ayakkabılarınızın ömrü nasıl uzatılır. Bunun için nelere dikkat etmelisiniz ve neler uygulamalısınız? İşte detaylar;

  • Öncelikli kural ayakkabıların temizliğidir. Doğru bir şekilde ve düzenli olarak temizlediğiniz ayakkabılarınızı uzun süre kullanabilirsiniz. Bunun için hangi ayakkabı türünü nasıl temizlemeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü her bir model farklı malzemeden üretiliyor. Ve bu malzemelerin bozulmaması için farklı temizleme yöntemleri kullanılıyor.

 

  • Eğer ayakkabılarınızı uzun yıllar kullanabilmek istiyorsanız kimyasal temizleyicilerden uzak durmanız tavsiye ediliyor. Kimyasal temizleyiciler o an için etkili bir temizlik yapsa da zamanla ayakkabıların yıpranmasına neden oluyor. Bunun için doğal olarak kabul edilebilen sabun, sirke vb. malzemeleri kullanmanız öneriliyor.

 

  • Ayakkabılarınızı mutlaka çorapla giymeniz gerekiyor. Özellikle kadın spor ayakkabı modelleri çorapsız kullanıldığında terleyen ayaklarınız ayakkabıların iç kısmını hızlı bir şekilde deforme edebiliyor. 

 

  • Bir gün kullandığınız ayakkabıları, çıkardıktan hemen sonra havalandırmanız tavsiye ediliyor. Sürekli kapalı dolaplarda ya da poşet veya çanta içinde duran ayakkabıların giyildikten hemen sonra havalandırılıp öyle kaldırılması ömrünü uzatıyor.

 

  • Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak pek de önerilen bir yöntem değil. Bazı kadın ayakkabısı çeşitlerinin makinede kesinlikle yıkanmaması gerekiyor. Çünkü üretildikleri malzeme bunun için uygun olmuyor. Ve makinede yıkandığında formu bozuluyor ve kolaylıkla yıpranıyor.

 

  • Bir ayakkabıyı her gün üst üste giymeniz tavsiye edilmiyor. Eğer ömrünü uzatmak ve uzun yıllar ilk günkü kalitede kullanmak istiyorsanız bir gün giydiğiniz ayakkabıyı ertesi gün dinlendirme deniz öneriliyor.

 

  • Özellikle deri formdaki ayakkabılarınızı tahta kalıplarda muhafaza ettiğinizde formu bozulmuyor ve uzun yıllar kullanılabiliyor.

 

  • Eğer kadın modası parçalarının vazgeçilmezlerinden olan ayakkabılarınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız onları dikkatli ve kontrollü kullanmanız gerekiyor. Sürtmeden ve darbelerden uzak olan ayakkabılarınız hasar almadığı için uzun yıllar kullanılabiliyor.

 

  • Ve elbette doğru ayakkabı seçimi bu süreçte büyük önem taşıyor. Ayak yapınıza uygun ve ayak numaranızı karşılayan bir ayakkabı satın aldığınızda bu ayakkabıların yıpranma oranı çok daha düşük oluyor. Aynı zamanda kaliteli malzemelerle üretilmiş ayakkabıların Yıpranması da kolay olmuyor.

Ayakkabılarınızın ömrünü uzatmak istediğinizde ve satın almış olduğunuz bir ayakkabıyı keyifle uzun yıllar kullanmak istediğinizde belirtmiş olduğumuz bu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yöntemlerin her biri tek başına yeterli kalmıyor.

Bunun için tüm detaylara tek tek ve özenli bir şekilde dikkat ettiğinizde ayakkabılarınızın kullanım ömrü uzuyor. Sevdiğiniz ayakkabılarınız belki de uzun yıllar dolaplarınızda kalmaya devam ediyor.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın